info@tamirato.com
آدرس : کرج ، خیابان ساسانی ، بلوار چمران
۰۹۱۹۷۰۲۱۷۲۲ - ۰۲۶3۶۷۰۷۵۴۸
مشاوره رایگان

برای ماشین لباسشویی پودر بهتر است یا مایع؟

برای ماشین لباسشویی پودر بهتر است یا مایع؟

در دنیای امروز و با وجود تنوع به وجود آمده در محصولات به مشکل بر می خوریم و انتخاب برایمان سخت می شود، مثلا همه تبلیغات پودر لباسشویی و مایع لباسشویی را هر روز می بینیم اما دست آخر متوجه نمی شویم که کدام یک برای شستن لباس و استفاده در ماشین لباسشویی مفید تر است. برای بررسی بهتر این مسئله، ابتدا به تعریف انواع پودر لباسشویی و مایع لباسشویی می پردازیم.

انواع پودر لباسشویی

۱- پودر مخصوص لباس های رنگی: برای لباس ها و پارچه های رنگی باید از این پودر استفاده کنید. این پودرها آنزیم هایی دارند که خیلی خوب لکه ها و چربی ها را از بین می برند و در بازار به فراوانی یافت می شوند.

۲- پودر مخصوص لباس های رنگ روشن و سفید: حتما تجربه کرده اید که لباس های سفید و روشن بعد از مدتی درخشندگی اولیه خود را از دست می دهند. برای رفع این مشکل باید در هنگام شستشو از پودرهایی استفاده کنید که مخصوص لباس های رنگ روشن و سفید هستند تا از این طریق، بافت پارچه آسیب ندیده و مانند روز اول درخشندگی خود را حفظ کند.

۳- پودر مخصوص لباس های تیره و مشکی: لباس هایی که رنگ تیره ای دارند و یا مشکی هستند بعد از مدت ها شستشو به اصطلاح بور می شوند. برای آن که این مشکل پیش نیاید بهتر است از پودر های مخصوص لباس های تیره و مشکی استفاده کنید تا مثل روز اول بمانند.

۴- پودر مخصوص لباس کودک: کودکان پوست لطیف و حساسی دارند و باید مراقب بود پودری که برای شستشوی لباس هایشان استفاده می شود، حساسیت زا نباشد و با لطافت پوست کودک سازگار باشد. پس برای شستن لباس های کودکتان از پودرهای مخصوص استفاده کنید تا هم لکه ها از بین بروند و هم لطافت پوست کودک حفظ شود.

پودر لباسشویی چه مزایایی دارد؟

 • پودر لباسشویی حاوی آلکیل بنزن سولفونات است که برای لکه هایی که قدیم شده اند و از بین بردنشان کار سختی است، عالی عمل می کند.
 • قیمت پودر لباسشویی مناسب است.
 • مواد نگهدارنده در پودر لباسشویی استفاده نشده است.
 • چون بسته بندی پودر لباسشویی مقوایی است و جنس محصول، پودری است کودکان خیلی آن را به عنوان خوراکی مصرف نکرده اند یعنی گزارش زیادی در این باره وجود ندارد.
 • مقوایی بودن بسته بندی پودر لباسشویی، دوستدار محیط زیست است.

پودر لباسشویی چه معایبی دارد؟

 • اگر درجه آب در حد معینی نباشد، پودر لباسشویی به خوبی در آن حل نشده و اثر آن بر روی لباس ها خواهد ماند.
 • برای آن که پودر لباسشویی در آب حل شود، باید میزان آب زیاد باشد در نتیجه مصرف آب بالا می رود.
 • پودر لباسشویی از تنوع کمی برخوردار است.
 • در تولید پودر لباسشویی از مواد شیمیایی بیشتری نسبت به مایع لباسشویی استفاده می شود که برای ماشین لباسشویی مخرب است و به قطعات آن آسیب وارد می کند.
 • سدیم سولفات یکی از موادی است که در تولید پودر لباسشویی استفاده می شود. این ماده برای محیط زیست خطرناک است و با وارد شدن به فاضلاب ممکن است وارد چرخه زندگی ما بشود و به سلامتی ما نیز آسیب بزند.
 • باید از مرطوب شدن پودر لباسشویی جلوگیری شود پس حتما در جای خشک و خنک نگهداری شود.

انواع مایع لباسشویی

۱- مایع لباسشویی روزانه: اگر هر روز کار شستشوی لباس را دارید و انواع لباس ها با رنگ های مختلف را باید بشویید مانند لباس های مجلسی، پرده ها و … بهتر است از این مایع لباسشویی استفاده کنید تا بافت پارچه آسیب نبیند.

۲- مایع مخصوص لباس های سفید: این مایع لباسشویی دارای آنزیم های لیپاز، آمیلاز و پروتئاز است که انواع لکه ها را از بین می برد. همه نوع لباس و پارچه با رنگ های سفید و روشن را باید با این مایع شست تا رنگ و بافتشان آسیب نبیند.

۳- مایع مخصوص لباس های مشکی و تیره: همانطور که گفتیم لباس های تیره ممکن است به مرور زمان بور شوند و یا با الکتریسیته ساکنی که دارند گرد و غبار را بیشتر جذب می کنند. برای آن که این مشکل پیش نیاید بهتر است از مایع لباسشویی مخصوص لباس های تیره و مشکی استفاده کنید.

۴- مایع مخصوص لباس کودک: از آن جایی که این مایع، نرم کننده دارد به پوست لطیف کودکان آسیب نخواهد زد و از تولید الکتریسیته ساکن نیز جلوگیری می کند.

۵- مایع لباسشویی پلی واش: این مایع لباسشویی آنزیم های طبیعی دارد و لکه ها را از روی همه نوع پارچه و لباس از بین خواهد برد. این مایع نه تنها به بافت پارچه آسیب نمی زند بلکه برای ماشین لباسشویی نیز خطری ندارد.

مایع لباسشویی چه مزایایی دارد؟

 • تنوع مایع لباسشویی در بازار زیاد است.
 • برای حل شدن در آب نیازی به دمای خاصی ندارد و در آب سخت نیز حل خواهد شد.
 • در تولید آن از مواد شیمیایی کمتری نسبت به پودر لباسشویی استفاده می شود در نتیجه برای ماشین لباسشویی و فاضلاب خطر کمتری دارد.
 • به بافت پارچه آسیب کمتری می زند.
 • لکه های روغنی را بهتر است با مایع لباسشویی بشویید تا پارچه تمیز تر بشود.
 • امکان این که مایع لباسشویی را مستقیما به درون درام بریزید وجود دارد و در این صورت مشکلی پیش نخواهد آمد.
 • برای ماشین های لباسشویی که جدیدا تولید می شوند بهتر است از مایع لباسشویی استفاده بشود.

مایع لباسشویی چه معایبی دارد؟

– قیمت مایع لباسشویی بیشتر از پودر است.

– در بسته بندی آن از ظروف پلاستیکی استفاده می شود که دشمن محیط زیست است.

– لکه های جدید را به خوبی از بین می برد اما در از بین بردن لکه های سخت تر خیلی مفید نخواهد بود.

– در تولید آن از مواد نگهدارنده استفاده می شود که مضر هستند.

– گزارشاتی مبنی بر مسمومیت کودکان با مایع لباسشویی وجود دارد پس باید مراقب بود و آن را از دسترس کودکان دور نگهداشت.

پودر لباسشویی بهتر است یا مایع لباسشویی؟

با توجه به مزایا و معایبی که برای پودر و مایع لباسشویی گفتیم متوجه می شویم که کدام از این شوینده ها، خوبی هایی دارند پس برای آن که بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید، باید به شرایط مختلفی توجه داشته باشید. چند مورد از این شرایط را که نام بردیم عبارتند از: آب محل زندگیتان چه مقدار سختی دارد، نوع لباس و پارچه ای که می خواهید بشویید چیست، نوع لکه ها چیست، برای شستن لباس هایتان تا چه مقدار می خواهید هزینه کنید (هم هزینه مواد شوینده و هم هزینه آب)، برای طبیعت ارزش قائل هستید یا خیر، چه نوع ماده شوینده در دسترس شما است و خیلی از موارد دیگر. با بررسی درست شرایط خودتان می توانید به راحتی انتخاب درستی داشته باشید.

کدام یک از مواد شوینده آسیب کمتری به ماشین لباسشویی می رساند؟

همانطور که گفتیم در تولید مواد شوینده، از مواد شیمیایی استفاده می شود که ممکن است باعث خوردگی ماشین لباسشویی و آسیب رسیدن آن شوند. درست است که پودر لباسشویی لکه های سرسخت را بهتر از بین می برد اما این مسئله به معنی این است که مواد شیمیایی موجود در پودر لباسشویی بیشتر از مایع آن است در نتیجه درصد آسیب رساندن آن نیز بیشتر خواهد بود. از آن جایی که مایع لباسشویی در آب با دمای پایین نیز حل می شود، احتمال رسوب شدن آن در قطعات ماشین لباسشویی کمتر است و به این روش، آسیب کمتری به ماشین لباسشویی وارد می کند.

در کل هر ماده شوینده ای را باید به اندازه مصرف کرد. استفاده بیش از حد از مایع لباسشویی نیز توصیه نمی شود اما به طور کلی در مقایسه بین پودر لباسشویی و مایع لباسشویی، می توان گفت مایع لباسشویی در صورتی که به اندازه ی صحیح مصرف شود در مقایسه با پودر لباسشویی، آسیب کمتری به ماشین وارد می کند. لازم به ذکر است که مایع لباسشویی اگر بی کیفیت باشد، آسیب ها و ضررهای خودش را خواهد داشت پس در انتخاب مایع شوینده نیز باید دقت لازم را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس با ما کلیک کنید ۰۹۱۹۷۰۲۱۷۲۲