info@tamirato.com
آدرس : کرج ، خیابان ساسانی ، بلوار چمران
۰۹۱۹۷۰۲۱۷۲۲ - ۰۲۶3۶۷۰۷۵۴۸
مشاوره رایگان

شستشوی لباس کودک در ماشین لباس شویی

شستشوی لباس کودک در ماشین لباس شویی

شستن لباس نوزادان و کودکان به سبب دو عامل اساسی، همواره مورد دغدغه مادران بوده است. اولین عامل اینکه این لباس­ها به سبب دشواری­های نگهداری از کودک، بیشتر در معرض آلودگی­ها و کثیفی­ها قرار دارند و همواره می توانند با موادی چون شیر مادر، غذا­ها و میوه ها ، مواد دارویی، ترشحات دهانی و استفراغ و ادرار و مدفوع کثیف شوند.

از سوی دیگر نیز نوزادان و کودکان به دلیل سیستم ایمنی ضعیف تری که دارند در مقابل آلودگی ها آسیب پذیرتر هستند. وجود این دو عامل، یکی از عللی بوده که شستن لباس کودکان ونوزادان را برای مادران، به یک مسأله مبدل ساخته است.

و از طرفی نیز همزمانی  نگهداری از کودک و انجام کارهای مرتبط با نگهداری از آن ها مادران را بر آن داشته؛ که به جستجوی راه­های آسان­تری برای رسیدگی به تمام این کارها باشند. که به طور قطع یکی از این موارد، استفاده از ماشین لباس شویی برای شستن لباس­ها نوزادان و کودکان می باشد.

گرچه شستشوی لباس کودک در ماشین لباس شویی، نیاز شما را به شستشوی دستی لباس کودک به طور کامل قطع نخواهد کرد. اما به نسبت عملیات شستشو لباس­ها را برای شما آسان تر خواهد ساخت.

مراحل شستشوی لباس کودک با ماشین لباس شویی

 • جدا سازی لباس­های کودکان از لباس­های بزرگسالان

برای شستن لباس کودک و نوزاد در ابتدا لازم است که هر کدام از این لباس­ها را در سبدهایی جداگانه تفکیک کنید. چراکه پوست بزرگسالان به سبب مطابقتی که با محیط طبیعی اطراف خود در طول زمان یافته است؛ پوستی سخت­ تر از پوست کودکان است. لذا برای شستشو نیز از روشی جداگانه بهره­مند می ­باشد.

از سویی دیگر نیز لباس­های بزرگسالان به سبب محیط­های کاری متفاوت، همواره در معرض مواد طبیعی و شیمیایی مختلفی قرار دارند. که در صورت عدم تفکیک این لباس­ها می توانند به لباس کودک انتقال یابند.

 • جداسازی لباس­های کودک از یکدیگر

لباس­های کودک به سبب استفاده از مواد متفاوت و الیاف­های مختلفی که در آن­ها مورد استفاده قرار می­گیرند؛ به انواع مختلفی تقسیم می­شوند. لذا لازم است که پیش از شستشو، به اتیکت­های همراه لباس توجه داشته باشید. و در خصوص نحوه شستن خاص هریک از آن­ها مطمئن گردید.

سپس لباس­های لکه دار را که  نیاز به شستشوی بیشتری دارند را جدا سازی کنید. به خصوص کهنه­های پارچه­ای را از سایر لباس­ها جدا سازید. و در آخر برای شستن لباس­های کوچک، مثل جوراب­های کودک راه حل­هایی اتخاذ نمایید. برای این کار می توانید از کیسه­های پارچه­ای برای جمع آوری و شستشو آن­ها بهره ببرید.

 • انجام اقدامات لکه بری مناسب لباس کودک

لکه­های مختلف موجود در لباس­ها را شناسایی کنید. و پس از بررسی لکه ی موجود در لباس، با روش مخصوص شستشوی هر لکه، به عملیات لکه بری لباس  اقدام نمایید.

در اینجا می توانید برای زدودن لکه­های پروتئینی مثل شیر مادر و غذاهای گوشتی از محلول­های ضدعفونی کننده مخصوص لباس نوزادان و کودکان استفاده نمایید. و از این طریق خیال خود را از لانه سازی باکتری­های خطرناک حاصل از وجود این  لکه­ها، راحت نمایید.

برای لکه­های حاصل از استفاده مواد دارویی، همچون قطره­های ویتامین کودکان می توانید از محلول سرکه سفید استفاده نمایید. و پس از خیس کردن لباس در آب ولرم و استفاده از سرکه سفید، لباس را در ماشین لباس شویی بیاندازید.

برای لکه­های ادرار و مدفوع ایجاد شده در لباس کودکان می توانید؛ در ابتدا لباس را در آب لیمو خیس نمایید. و پس از آن با مواد شوینده و ضدعفونی کننده، لباس را تمیز نمایید.

برای لکه­های حاصل از استفراغ، و پنیرک زدن کودکان، می توانید از آب سودا و یا جوش شیرین استفاده کنید. برای زدودن لکه­های وسایل بهداشتی چون کرم­های بهداشتی و روغن بچه از نمک و صابون بهره ببرید. همچنین می توانید در فرآیند لکه بری لباس­ها، از مسواک و یا فرچه­های کوچک و نرم، برای مالش جای لکه­ها استفاده کنید.

 • تمیز نمودن ماشین لباس شویی و اولویت دهی شستشو به لباس­های کودک و نوزاد

اگر ماشین لباس شویی شما، ابزار شستشوی لباس بزرگسالان نیز می­باشد؛ بهتر است که قبل از شستشو حتما شستشو و ضد عفونی گردد. و پس از شستشو در ابتدا برای لباس­های نوزاد و کودک مورد استفاده قرار گیرد.

 • استفاده از مواد شوینده مناسب برای شستشوی لباس کودک

استفاده از مواد شوینده مناسب لباس کودکان و نوزادان در فرآیند شستشوی لباس بسیار حائز اهمیت است. لذا برخی از شرکت­ها به تولید مایع­ها و پودرهای مخصوص لباس کودکان اقدام نموده­اند.

اگر شما مایل به استفاده از این مواد شوینده هستید؛ لازم است از قبل در خصوص این مواد تحقیق و جست و جو نمایید. و متناسب با معیار­هایی همچون بدون آنزیم بودن، عاری از مواد شیمیایی بودن و بدون رایحه بودن، پودر و یا مایع مناسب انتخاب نمایید.

لیکن استفاده از مواد شوینده آماده، تنها راه حل نیست. بلکه شما می توانید با استفاده از دستورالعمل­های موجود، خودتان به ساخت مواد شوینده فرزند دلبندتان اقدام نمایید. استفاده از این راه حتما باید تحت نظر پزشک و با استفاده از مواد مرغوب صورت بگیرد.

 • اطمینان از پاک سازی لباس از مواد شوینده

پس از عملیات شستشو، لازم است که از عدم وجود لکه­های موجود در پودر­های لباس شویی مطمئن شوید. لذا می توانید برای اطمینان فرآیند شستشو در ماشین را مجددأ تکرار نمایید. توجه داشته باشید که استفاده از مایع­های لباس شویی، به سبب راحتی در پاکسازی مواد از لباس کودک، بر پودر­های لباس شویی اولویت دارند.

 • فرآیند اصولی خشک نمودن لباس کودک

برای خشک کردن لباس کودک بهتر است که آن­ها را در معرض نور آفتاب قرار دهید. و پس از اتمام خشک شدن کامل لباس، از آن بهره ببرید. توجه داشته باشید که تن زدن لباس مرطوب برای کودکان، می تواند منجر به عفونت­های قارچی گردد.

نکات اساسی در شستشوی لباس­های کودک با ماشین لباس شویی

 1. از استفاده کردن نرم کننده­ها برای شستشو جدأ خودداری فرمایید.
 2. اتیکت و برچسب­های لباس کودکان را قبل از شستشو، جدا نمایید.
 3. لباس­های تازه کودک را پیش از پوشیدن، حتمأ بشویید.
 4. خود را به شستشوی سریع لباس نوزاد و کودک ملزم نمایید و از انبار کردن لباس­های کثیف کودک  جدأ خود داری نمایید.
 5. بهتر است، از استفاده­ی پودرهای معطر، حتی اگر مخصوص کودکان باشند؛ اجتناب فرمایید.
 6. برای خشک کردن لباس نوزاد و کودک، از مواد شیمیایی و کاغذ­های خشک کن، استفاده نکنید.
 7. به سبب تماس­های اجتناب ناپذیر خود و افراد خانه با نوزاد وکودک، بهتر است که از مواد شوینده ملایم و غیر حساسیت زا برای شستشوی لباس­های خود نیز بهره ببرید.
 8. به نوع پوست کودک خود توجه داشته باشید و اگر کودکتان دارای بیماری­های پوستی، چون اگزما است حتما با پزشک معالج در خصوص استفاده از مواد شوینده مشورت نمایید.
 9. پس از عملیات شستشو تغییرات پوستی موجود در بدن کودک را رصد نمایید و در صورت نیاز به پزشک مراجعه نمایید. و در اسرع وقت، ماده شوینده خود را عوض کنید.
 10. دقت داشته باشید که تمامی مواد شوینده را دور از دسترس اطفال نگهداری کنید و از عدم حضور کودک در محل شستشوی لباس مطمئن شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس با ما کلیک کنید ۰۹۱۹۷۰۲۱۷۲۲