info@tamirato.com
آدرس : کرج ، خیابان ساسانی ، بلوار چمران
۰۹۱۹۷۰۲۱۷۲۲ - ۰۲۶3۶۷۰۷۵۴۸
مشاوره رایگان

استفاده از مایع سفید کننده در ماشین لباس شویی

استفاده از مایع سفید کننده در ماشین لباس شویی

از مایع سفید کننده برای از بین بردن رنگ ها و لکه ها از روی پارچه و لباس استفاده می شود، اما این که آیا می توان از مایع سفید کننده در ماشین لباس شویی استفاده کرد یا خیر سوال مهمی است.

دو نوع وایتکس داریم که استفاده از آن ها شایع تر است. وایتکس کلردار همان وایتکسی است که معمولا از آن استفاده می کنیم و وایتکس اکسیژنه.

 وایتکس کلردار از سدیم هیپو کلریت و آب ترکیب شده است. از این نوع وایتکس به عنوان ضدعفونی کننده و سفید کننده استفاده می شود. این وایتکس قدرت بالایی در از بین بردن لکه ها و میکروب ها دارد اما به همان میزان، خاصیت خورندگی آن نیز بیشتر است و بهتر آن است که قبل از ریختن در ماشین لباس شویی با آب ولرم مخلوط شود.

تاثیر استفاده از مایع سفید کننده کلر دار در ماشین لباسشویی

استفاده از وایتکس در ماشین لباس شویی زیاد توصیه نمی شود زیرا کلر از وایتکس جدا شده و هیپوکلرید آن باقی می ماند و به شدت می تواند اکسید کند. به همین دلیل است که وسایل فلزی که در برابر آن قرار بگیرند دچار زنگ زدگی یا اکسیداسیون آن ها می شود. پس دیگ استیل و فولادی ماشین لباس شویی نیز اگر در برابر آن قرار بگیرد دچار زنگ زدگی خواهند شد. علاوه بر این اگر وایتکس درون ماشین باقی بماند باعث تغییر رنگ لاستیک دور درب ماشین لباس شویی می شود.

بهترین راه برای استفاده از مایع سفید کننده در ماشین لباسشویی

 بهتر است از سفید کننده ی اکسیژنه برای این کار استفاده کرد که فاقد کلر است و به آن سفید کننده رنگی نیز می گویند. یعنی از آن می توان برای لباس های رنگی نیز استفاده کرد که به صورت پودر است و قبل از آن که بخواهید از آن استفاده کنید باید در آب حل شود.

 طی حل شدن در آب واکنش شیمیایی در آن اتفاق می افتد و اکسیژن آزاد می کند. آزاد شدن اکسیژن باعث می شد لکه ها از بین بروند و لباس تمیز شود. پس از استفاده از وایتکس اکسیژنه سدیم کربنات باقی می ماند که ماده ای غیر سمی است در نتیجه آب را آلوده نمی کند و به طبیعت آسیب نمی زند.

نحوه استفاده از مایع سفید کننده در ماشین لباسشویی

۱- بهتر است دمای ماشین لباس شویی را در بالاترین درجه قرار دهید زیرا دمای بالا باعث می شود سفید کننده فعال شده و بهتر عمل کند. اگر دمای بالا به بافت پارچه ی شما آسیب می زند می توانید تنظیم ماشین را روی شستشوی گرم قرار دهید.

۲- اگر درب ماشین لباس شویی شما از جلوست مواد شوینده را درون ظرف مورد نظر ماشین بریزید. توجه داشته باشید مواد شوینده در ترکیب با وایتکس تولید گازهای سمی و خطرناک نکند. بهتر است نکات روی جلد ماده شوینده را قبل از مصرف مطالعه کنید. اگر لباس های شما روشن هستند می توانید از شوینده های سفید کننده نیز استفاده کنید.

۳- سه چهارم پیمانه وایتکس در جای مناسب خودش در ماشین لباس شویی بریزید. برای یافتن مخزن مناسب وایتکس بهتر است به دفترچه راهنمای ماشین لباس شویی رجوع کنید. اگر درب ماشین لباس شویی شما از بالا است اجازه دهید آب پر شود و بعد وایتکس به آن اضافه کنید. تا جایی که امکان دارد سعی کنید وایتکس را مستقیما روی پارچه نریزید چون ممکن است سفید کننده اکسیژنه به خوبی در آب حل نشود بهتر است ابتدا آن را در آب ولرم حل کنید و سپس در مخزن پودر بریزید.

۴- تنظیمات ماشین لباس شویی را بر روی دور ملایم و حالت عادی قرار دهید. بعد از تمام شدن کار ماشین لباس شویی، خشک کردن لباس ها را به شیوه معمولی و عادی انجام دهید.

نکته: برای این که لکه ها به خوبی با سفید کننده اکسیژنه از بین بروند بهتر است قبل از ریختن لباس در ماشین، لباس های لکه دار را درون تشت با محلول آب اکسیژنه به مدت یک ساعت خیس کنید. البته اگر نمی خواهید این کار را انجام دهید و یا به اندازه ی کافی سرتان شلوغ است می توانید پودر سفید کننده را با پودر ماشین لباس شویی مخلوط کرده و در مخزن پودر بریزید البته با رعایت نکات گفته شده.

محل ریختن وایتکس در ماشین های لباس شویی بستگی به نوع برند و مدلشان دارد. ماشین لباس شویی های جدید مخزن جدا برای مواد سفید کننده دارند، اما باز هم باید دفترچه راهنمای آن ها را مطالعه کنید چون برخی مدل ها هستند که محل اضافه کردن پودر لباس شویی با محل اضافه کردن مایع سفید کننده یکی است.

تاثیر مایع سفید کننده بر روی البسه

قبل از استفاده از مایع سفیدکننده در لباس شویی برچسب روی لباس را بررسی کنید زیرا برخی از پارچه ها را نباید با مایع سفید کننده شست. به عنوان مثال از سفید کننده اکسیژنه برای لباس های ابریشمی، استات، پشم، پارچه کشی و پارچه های نسوز استفاده نکنید.

بهتر است سفید کننده را با آب رقیق کنید تا خطرات احتمالی را کاهش دهید و از آسیب دیدن پارچه جلوگیری شود.

اگر لباس های شما ضخیم نیستند و لکه های زیادی نیز ندارند شما می توانید از وایتکس اکسیژنه استفاده کنید تا آسیب کم تری به پارچه های شما وارد شود. اما اگر لباس های شما ضخیم هستند و میزان کثیف بودنشان بالا است و با این تاکید که رنگی نباشند، بهتر است از وایتکس کلر دار استفاده کنید.

تاثیر مایع سفید کننده بر روی پوست

هنگام استفاده از این سفید کننده ها باید مراقب پوست دستتان باشید زیرا این مواد خاصیت خورندگی دارند و می توانند باعث حساسیت پوستی، خارش، التهاب، تغییر رنگ برخی از قسمت های پوست و … شوند به همین دلیل پیشنهاد می کنیم به هنگام استفاده از آن ها حتما از دستکش مناسب استفاده کنید. اگر حساسیت پوستی دارید از این مواد استفاده نکنید و البته حتما به یاد داشته باشید برای شستشوی لباس کودکان از این مواد هرگز استفاده نکنید.

به یاد داشته باشید هرگز سفیدکننده حاوی کلر را با آمونیاک و خانواده ی آن ها و محصولات اسیدی ترکیب نکنید زیرا این کار به شدت خطرناک است و می تواند کشنده باشد.

چند نکته در هنگام استفاده از مایع سفید کننده برای شست و شوی لباس

برای کدر نشدن لباس های سفید بهتر است بعد از دو بار پوشیدن شسته شوند چون حتی اگر به نظر لباس تمییزی دارید اما تعریق باعث می شود لباس به مرور زمان زرد رنگ شود و درخشندگی اولیه خود را از دست بدهد. همیشه لباس ها را بر اساس رنگ تفکیک کنید، و از مایع لباسشویی مناسب با رنگشان استفاده کنید چون حتما برای شما هم اتفاق افتاده که لباس سفیدتان در کنار لباس های دیگر بوده و رنگ آن ها را گرفته است پس قبل از شستن بهتر است لباس های سفید را با هم بشویید. سعی کنید به میزان مناسب از سفید کننده ها استفاده کنید، زیرا استفاده از مقدار زیاد از مایع سفید کننده بافت پارچه را از بین می برد و حتی باعث می شود شستشو به خوبی انجام نشود در نتیجه لباس تغییر رنگ داده و به مرور کدر خواهد شد.

ضد عفونی کردن ماشین لباسشویی با مایع سفید کننده

همان طور که اشاره کردیم از مایع سفید کننده برای ضدعفونی کردن نیز استفاده می کنند. شاید همیشه این مسئله در ذهنتان بوده چون ماشین لباسشویی لباس ها را می شوید پس در همین حین خودش نیز تمییز می شود در صورتی که این چنین نیست. مواد شوینده ممکن است در درزهای داخلی ماشین لباس شویی رسوب کنند که نیاز به از بین بردن آن ها داریم. هم چنین از آن جایی که داخل ماشین لباسشویی مرطوب است مکان مناسبی برای رشد قارچ ها و میکروب هاست در نتیجه باید مدتی یک بار آن را ضدعفونی کنید. برای این کار شما می توانید از وایتکس برای تمیز کردن خود ماشین لباسشویی استفاده کنید. وایتکس را با آب رقیق کنید و با یک دستمال تمییز شیشه در جلویی ماشین لباسشویی را تمیز کنید، و بعد از آن با یک دستمال دیگر سطح مورد نظر را پاک کنید. از این شیوه هم می توانید برای تمییز کردن جدار ها و درزهای موجود در داخل ماشین لباس شویی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس با ما کلیک کنید ۰۹۱۹۷۰۲۱۷۲۲