info@tamirato.com
آدرس : کرج ، خیابان ساسانی ، بلوار چمران
۰۹۱۹۷۰۲۱۷۲۲ - ۰۲۶3۶۷۰۷۵۴۸
مشاوره رایگان

نکاتی درباره استفاده و نگهداری از تلویزیون هوشمند

نکاتی درباره استفاده و نگهداری از تلویزیون هوشمند

در دنیای امروز داشتن لوازم خانگی اهمیت زیادی داشته و باید گفت از ضروریات زندگی است. یکی از این وسایل، تلویزیون است که روز به روز نوع پیشرفته تری از آن ها وارد بازار می شود. به دلیل هزینه های سنگین و سرسام آور خرید لوازم خانگی از جمله تلویزیون، باید در نگهداری از آن ها تلاش کنیم و نکات کلیدی درباره ی استفاده ی صحیح از وسایل را بدانیم تا سالیان بیشتری بتوانیم از آن ها استفاده کنیم.

تلویزیون های امروزی به دو نوع LED و  LCDتقسیم می شوند. عمر این وسایل نسبتا خوب است اما با رعایت نکاتی درباره ی استفاده و نگهداری از تلویزیون می توانیم این زمان را افزایش دهیم.

قبل از بیان نکات مربوطه به استفاده و نگهداری از تلویزیون های هوشمند، سوالی که خیلی رایج است را پاسخ می دهیم . سوال این است که عمر مفید تلویزیون به چه معنا است؟ شاید این پاسخ به ذهنتان آمده باشد که عمر مفید دستگاه یعنی مثلا حدود ۷ تا ۱۰ سال که باشد بعد از گذراندن این مدت، دیگر تلویزیون روشن نمی شود و از کار می افتد در صورتی که اینطور نیست. منظور از عمر مفید دستگاه این است که بعد از سپری شدن سال هایی که ذکر شد، کیفیت دستگاه به نصف حالت قبل می رسد، یعنی تلویزیون شما باز هم به فعالیت خود ادامه می دهد اما مثلا روشنایی کمتری خواهد داشت، به عبارتی کیفیت اولیه خود را نخواهد داشت.

نکات کلیدی درباره ی استفاده و نگهداری از تلویزیون

بهتر است در استفاده از تلویزیون به این نکات دقت کنید :

 • اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که هرگز خودتان اقدام به نصب دستگاه نکنید. از نمایندگان مجاز که زیر نظر شرکت تولید کننده دستگاه کار می کنند نسبت به نصب دستگاه اقدام کنید.
 • دستگاه را از نمایندگی های مجاز خریداری کنید تا حمل و نقل آن به وسیله ی آن ها و با رعایت نکات اصولی انجام شود و از آسیب رسیدن به دستگاه در طول مسیر جلوگیری شود. همچنین نمایندگی های مجاز و شرکت های معتبر محصولات خود را گارانتی می کنند و تا مدتی خیال مشتری را بابت آسیب های احتمالی به دستگاه آسوده می کنند.
 • روی دستگاه پارچه نیندازید.
 • همه ی برچسب ها و پلاستیک هایی که بر روی دستگاه وجود دارند را از دستگاه جدا کنید  تا جریان هوا برقرار باشد و دستگاه داغ نشود.
 • در صورتی که از تلویزیون استفاده نمی کنید حتما به طور کامل آن را خاموش کنید زیرا در صورتی که در حالت استند بای قرار داشته باشد ممکن است بعضی از قطعات آن در حال فعالیت باشند و این مسئله از عمر تلویزیون می کاهد .
 • خیلی از ما عادت کرده ایم به محض رسیدن به خانه ابتدا تلویزیون را روشن کنیم در صورتی که به آن نگاه نمی کنیم . باید بدانید که عمر متوسط تلویزیون ۶۵۰۰۰ ساعت است و بهتر است روزانه حدود ۳ ساعت از آن استفاده کنید. اگر از صدای تلویزیون به عنوان لالایی استفاده می کنید باید بدانید از عمر مفید آن کم خواهید کرد.
 • بهتر است نور صفحه را کم کنید زیرا نور بالای صفحه تا حدود ۳۰۰۰ ساعت از عمر تلویزیون شما کم خواهد کرد . با این کار هم عمر دستگاه را زیاد می کنید و هم آن که نور کم آسیبی به چشمان شما نمی رساند. برخی از تلویزیون های هوشمند امروزی با توجه به نور محیط، نور صفحه شان تنظیم می شود اما اگر دستگاه شما این ویژگی را ندارد می توانید برای تنظیم آن به دفترچه راهنما رجوع کنید.
 • به قسمت تهویه دستگاه توجه داشته باشید . اگر تهویه دستگاه پشت تلویزیون قرار دارد هرگز آن را به دیوار نچسبانید تا راه تنفسی برای دستگاه باز باشد و از داغ شدن و آسیب به دستگاه کاسته شود .
 • حتما شما نیز تجربه کرده اید که با نوسانات برق و هنگام رعد و برق و … وسیله ای برقی را از دست رفته است. برای جلوگیری از این قبیل حوادث بهتر است از رگلاتور ولتاژ کمک بگیرید .
 • باید به سطح کنتراست یا میزان وضوح تصویر دستگاه توجه داشته باشیم . اگر میزان وضوح تصویر همیشه در بالاترین درجه ی خود باشد از عمر دستگاه کاسته می شود پس بهتر است مدتی یک بار میزان وضوح تصویر را تغییر دهید .
 • از برخورد اشیاء تیز به صفحه نمایش جلوگیری کنید اگر فرزند کوچکی در خانه دارید مراقب او باشید تا با پرت کردن اشیاء به سمت تلویزیون باعث آسیب دیدن دستگاه نشود. تلویزیون های امروزی بسیار باریک هستند در نتیجه به مراقبت بیشتری نیز نیازمند هستند .
 • از قرار دادن دستگاه در محیط با رطوبت بالا و با گرد و غبار جلوگیری کنید.
 • از روشن کردن تلویزیون در محیط هایی که دماهای زیر صفر دارند، خودداری کنید زیرا دمای پایین وارد دستگاه شده و باعث آسیب به قطعات دستگاه می شود.
 • برای مراقبت از سیم تلویزیون هنگام جدا کردن آن از پریز برق بهتر است دو شاخه را بکشید و از کشیدن سیم خودداری کنید.
 • شما باید علاوه بر نگهداری از خود تلویزیون ، از وسایل جانبی آن نیز مراقبت کنید مثلا مراقب کنترل تلویزیون باشید ، اگر تلویزیون شما سه بعدی است حتما به خوبی از عینک های آن مراقبت کنید. درست است که شما می توانید در صورت خراب شدن وسایل جانبی ، دوباره آن ها را خریداری کنید اما اگر از ابتدا به خوبی از آن ها مراقبت کنید نیاز به صرف هزینه ی بیشتر نخواهد بود .

چگونگی نظافت و نگهداری از تلویزیون

– به تمیزی و نظافت صفحه نمایش دستگاه توجه داشته باشید تا علاوه بر افزایش طول عمر دستگاه تصاویر با وضوح بهتری برای شما به نمایش گذاشته شوند.

– برای نظافت صفحه نمایش دستگاه هرگز آب را مستقیما بر روی صفحه نمایش نریزید زیرا آب الکتریسیته را از خود عبور می دهد در این صورت ممکن است آب وارد دستگاه شده و به قطعات آن آسیب برساند. از مواد پاک کننده ای که ضد الکتریسیته ساکن هستند کمک بگیرید. عمل نظافت را بهتر است با پارچه ای نرم که باعث ایجاد خش بر روی صفحه نمی شود انجام دهید.

– از دستمال های نرم و بدون پرز برای نظافت استفاده کنید . توصیه می شود از دستمال های نانو و مایکروفایبر برای این کار استفاده کنید.

– مراقب باشید در نزدیکی تلویزیون از اسپری حشره کش استفاده نشود.

در پایان باید متذکر شویم در صورتی که تلویزیون و یا هر وسیله ی برقی شما خراب شد، قبل از انجام هرگونه اقدامی حتما با مراکز مجاز و متخصص تماس گرفته و از آن ها کمک خواسته، مرکز تعمیرات تعمیراتو با تخصص در زمینه تعمیر انواع لوازم خانگی مثل تعمیر ماشین لباسشویی، تعمیر و نصب تلویزیون های LCD  و LED و هم چنین کولر های گازی و… می تواند گزینه ای مناسب و قابل اعتمادی برای شما عزیزان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس با ما کلیک کنید ۰۹۱۹۷۰۲۱۷۲۲