info@tamirato.com
آدرس : کرج ، خیابان ساسانی ، بلوار چمران
۰۹۱۹۷۰۲۱۷۲۲ - ۰۲۶3۶۷۰۷۵۴۸
مشاوره رایگان

اصول تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون

اصول تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون

امروزه تلویزیون جزء جدا نشدنی زندگی های ما شده است. فیلم دیدن یکی از تفریحات ما است که در کنار خانواده کاری بسیار لذت بخش است. اگر صفحه نمایش تلویزیون کثیف باشد می تواند این لذت را برایمان کم رنگ کند. تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون به سادگی تمیز کردن سایر اجسام مانند شیشه نیست. سیم ها و کابل های زیادی در تلویزیون به کار رفته است و باید مراقب بود هنگام تمیز کردن آب به داخل آن ها نفوذ نکند. پس تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون کار پر اهمیتی است و برای این کار باید به اصول تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون توجه داشت.

چگونه صفحه نمایش تلویزیون خود را تمیز کنیم؟

 1. برای این کار شما به چند وسیله نیاز دارید. چند تکه پارچه تمیز و خشک که پرز نداشته باشند، آب مقطر، سرکه و قوطی اسپری.
 2. محلولی را تهیه کنید که نصف آب مقطر و نصف دیگر سرکه داشته باشد. محلول مورد نظر را درون بطری اسپری بریزید و خوب تکان بدهید.
 3. دو شاخه تلویزیون را از پریز بکشید و هر وسیله جانبی که به تلویزیون متصل است را جدا کنید.
 4. با پارچه تمیز صفحه نمایش را از وجود گرد و غبار پاک کنید.
 5. محلول مورد نظر را بر روی پارچه تمیز دیگری اسپری کنید تا حدی که خیلی پارچه خیس نشود.
 6. به آرامی پارچه مورد نظر را بر روی صفحه نمایش بکشید و خیلی فشار ندهید تا به پیکسل آسیبی وارد نشود.
 7. اگر لکه ای باقی مانده، سرکه بر روی پارچه اسپری کنید و دوباره صفحه نمایش را به آرامی تمیز کنید.
 8. صبر کنید تا صفحه نمایش تلویزیون خشک شود.
 9. با پارچه خشک دیگری دوباره صفحه نمایش را تمیز کنید.

نکات مهم در تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون

 • توجه داشته باشید که مایع را نباید مستقیما به روی صفحه نمایش اسپری کنید. به دلیل آن که بر روی صفحه نمایش های جدید صفحه محافظ وجود ندارد، در صورت برخورد مستقیم مایعات بر روی آن ها، امکان آسیب های زیاد وجود دارد.
 • بهتر است از الکل یا محلول های آمونیاکی برای تمیز کردن صفحه نمایش استفاده نکنید. صفحه نمایش های جدید خیلی مقاوم نیستند.
 • از پارچه های نرم و بدون پرز استفاده نکنید، زیرا دستمال های کاغذی باعث ایجاد خش بر روی صفحه نمایش خواهد شد.
 • سعی کنید تلویزیون را در محلی از خانه قرار دهید که کمتر در معرض گرد و غبار باشد.
 • زمانی که تلویزیون خاموش است و سرد شده برای تمیز کردن صفحه نمایش آن اقدام کنید.

در صورتی که در هنگام تمیز کردن صفحه نمایش، دقت لازم را به کار نگیرید باعث می شود احتمال ورود آب به داخل صفحه نمایش و سایر قسمت ها افزایش یابد و گاهی ممکن است لکه های سیاه رنگ بر روی صفحه نمایش ایجاد شود و شما را مجبور به تعمیر تلویزیون کند.

مشکلاتی که ممکن است برای صفحه نمایش تلویزیون شما پیش بیاید.

اگر تلویزیون شما سامسونگ است باید بدانید که ممکن است یک مشکلی که رایج است برای شما نیز اتفاق بیفتد و آن سیاه شدن تصویر است. ممکن است گاهی بتوانید خودتان با مراجعه به قسمت تنظیمات مشکل را برطرف کنید اما گاهی اوقات نیز به افرادی نیاز پیدا می کنید که تعمیرات تلویزیون سامسونگ را انجام می دهند. اگر همه موارد ابتدایی را رعایت کرده و تنظیمات تلویزیون را نیز بررسی کرده اید بهتر است از تعمیرکار تلویزیون سامسونگ کمک بخواهید.

ممکن است این مشکل برای تلویزیون های ال جی نیز اتفاق بیفتد به این صورت که در هنگام تماشای تلویزیون تصویر سیاه شده اما صدا وجود دارد. به احتمال زیاد مشکل از بک لایت است؛ زیرا لامپ های موجود در بک لایت عمر محدودی دارند و بعد  نیاز به تعمیرات تلویزیون ال جی پیدا خواهید کرد و باید بک لایت تلویزیون شما تعویض شود.

از بین رفتن تصویر ممکن است به علت خراب شدن بک لایت و تمام شدن عمر لامپ های آن باشد و یا آن که در هنگام تمیز کردن صفحه نمایش آب به درون آن نفوذ کرده است. همچنین ممکن است پیکسل تلویزیون سوخته باشد و یا علت، خرابی پنل یا همان صفحه نمایش تلویزیون باشد. در هر صورت شما نیاز به تعمیرکار ماهر دارید تا عیب یابی کرده و در صدد رفع آن بربیاید و اگر تلویزیون شما سونی است و این مشکل برایتان رخ داده و شما به تعمیرات تلویزیون سونی نیاز پیدا خواهید کرد پس هر چه زودتر به فکر رفع مشکل باشید.

این گونه مشکلات ممکن است برای هر وسیله برقی اتفاق بیفتد یعنی خارجی و ایرانی ندارد. مثلا در تلویزیون های ایکس ویژن و اسنوا نیز اگر صفحه نمایش سیاه شد، به احتمال زیاد عمر لامپ های بک لایت تمام شده و یا آب به داخل صفحه نمایش نفوذ کرده است که باید برای تعمیرات تلویزیون ایکس ویژن به نمایندگی های مجاز آن مراجعه کنید و تعمیرات تلویزیون اسنوا را نیز باید به نمایندگی های مجاز آن ها بسپارید.

بک لایت چیست؟

در پشت صفحه نمایش تلویزیون های امروزی قسمتی وجود دارد که تعدادی لامپ در آن تعبیه شده و موجب روشنایی و دیده شدن تصویر در صفحه نمایش می شود. به این قسمت از تلویزیون، بک لایت می گویند. همانطور که گفتیم چندین لامپ در بک لایت وجود دارد که در صورت خراب شدن چند عدد از آن ها، همان قسمت در صفحه نمایش سیاه دیده می شود.

پیکسل تلویزیون چیست؟

تصویری که در صفحه نمایش تلویزیون می بینیم از تعداد بیشماری واحد های کوچک تشکیل شده است، یعنی تصویر از تجمع این واحد ها یا پیکسل ها تشکیل می شود. هر چقدر تعداد پیکسل های تلویزیون بیشتر باشد، وضوح تصویر آن بالاتر خواهد بود. اگر برای خرید تلویزیون اقدام کردید حتما متوجه شده اید که فروشنده برای بیان این که تلویزیون مورد نظر چه کیفیت بالایی دارد، تعداد پیکسل های آن را نام می برد تا میزان وضوح و درجه واقعی بودن تصاویر را برای شما مشخص کند.

سخن پایانی

به هر حال باید بدانید که هر وسیله برقی عمر مشخص و محدودی دارد و بعد از تمام شدن آن، یا باید برخی از تجهیزات آن تعمیر شود و یا در صورت وجود اشکالات زیاد، باید وسیله برقی را تعویض کرد و وسیله نو را جایگزین کرد. بهتر است تا جایی که می شود از وسیله برقی خود مخصوصا تلویزیون به خوبی استفاده و نگهداری کرد و در صورت بروز مشکل و خرابی، کار را به تعمیرکار حرفه ای سپرد و از دخالت در تعمیر تلویزیون خودداری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس با ما کلیک کنید ۰۹۱۹۷۰۲۱۷۲۲